Jméno:
Heslo:
Neznám
heslo

Návod na užívání stránek
                 
Mateřská škola Pastelka, Petříkov
                                                                                                 
příspěvková organizace


Program na měsíc leden
Můj dům – můj hrad, Petříkov – obec, kam chodím do školky

Cíl:


Obecné:

novoroční předsevzetí, Tři králové, úklid Vánoc, legendy, období Zima, prodlužování dne a krácení noci: na Nový rok o slepičí skok, na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více….. , pranostiky: Leden za kamna vlezem …. sněhová nadílka, náledí, silné mrazy a vánice, pro školáky čas vysvědčení, hory české x Alpy, krása i nebezpečí hor, zimní sporty a radovánky, výzbroj, výstroj, oblečení, zábava a nebezpečí, horská služba, zvířátka venku, karneval…. aj., zařazení projektu: Doba ledová, Arktida a Antarktida...


Výtvarné tvoření:

sněhulák stokrát jinak, modelína včetně pěnové, obtisky prstů, koláže, různé kreslící a dokreslovací techniky, kresba na velkoformátový arch, práce s korkem, dřevem, workshop razítkování, práce se včelím voskem, práce se skořápkami, skupinové práce s kartóny, pracovní listy na téma Zima, tematické omalovánky, práce na téma: Arktida a Antarktida, Grónsko - stříhání, šablony, lepení, práce s textilními materiály, zmizík + inkoust aj.


Interaktivní herna:

principy hygienické, společenská etiketa v dětském věku, divadélko, hudební dopoledne s nástroji, stolové aktivity, komunitní kruhy, Grónská zem, iglú improvizované apod.


Volná hra


Ranní rozcvičky:

s hudbou, říkankou, písničkou, statické i dynamické, s pomůckami i bez nich, dechová cvičení, protahovací, posilovací, drobné s humorem, překážky, dětská jóga, relaxační prvky, plochá noha, VDT, pohybovka na Grónskou abecedu, koulovačky apod.


Skupinové povídání v kroužku, četba:

Sněhurka, Ledová královna, Krtek v zimě, Ledové pohádky a příběhy, příběhy o tučňácích ...


Programy pro rozvoj smyslových schopností, vnímání a myšlení, prostorové orientace a paměti:Venkovní aktivity:

vycházky, ptačí krmítka, lojové koule, sněhové stavby, pozorování ptáků, zvířecích stop, sáňkování, bobování, klouzání, sněhová tvoření a stavby, klouzání na zamrzlých kalužích, změny skupenství vody, mrazivé květy, Děd Mrazík a bílá příroda, …V lednu opakujeme všechny dosud naučené básničky a písničky, přidáváme k nim dramatické prvky, interpretaci dělíme mezi chlapce a dívky, a dále se učíme tyto:Sněží, sněží, mráz kolem běží,

zima je kočičce, hřbet se jí ježí,

fouká, fouká, bílá je louka,

zima je pejskovi, ke kamnům kouká.

 

 

 

Koleda: My tři králové....